KARAVANCI; [içinden geçtiği kültürleri ve 'kendi'sini] SORGULAYAN ÇAĞDAŞ BİR SEYYAHTIR.. - Özel Haber

Kitapta [sanki] bir “yol öyküsü” anlatılıyor. İşte bu [sanki]nin içinde Kerem ile Kerim isimli iki karavancı var. Bunlardan birisi Batı’ya, diğeri Doğu’ya doğru yönlenen yolculukları boyunca içinden geçtikleri kültürler ve geceleri konakladığı kampinglerin traje-komik/ hüzünlü, [ama] umutlu öykülerini sorguluyorlar

Ve yolculuğun içeriğinde kültürün tarihçesi ve karavancılığın “dibacesi” gizli.

*   *  *

Kerem ile Kerim, 1960’ın 28 Nisan’ında Beyazıt Meydanı’nda sağ gözlerine kaçmış olan çöpü, 27 Mayıs sabahı çıkartıp ülkelerini ve dünyayı sol gözleriyle de görmeyeçalıştılar. İşte bu çabalamaların uzun-ince yaşam parçacıkları ile ilgili yüklü bir yol öyküsüdür yazıp-çizilenler.

Kitabın önsözünde şöyle yazıyor:

“Doğu’dan Batı’ya kaydılar; Batı’dan Kuzey’e, sonra [hatta] Çin’e kadar uzandılar… Sol’u [ezberlemeden] anlamaya çalıştılar. Türlü çeşitli [ve acayip] demokrasilerin içinden, tüm darbelerin kenarından geçtiler. Sol’un tırnak içine itelendiğini izlediler umutsuzca, ama silkindiler. 

Kerem ile Kerim işte bu türden bir yolculuğun içinden geçen iki mütevazı “kahraman” benzeri… İkisi de kampçı-karavancı. Gide-gide dönemeçlerikeskin sarp yolları arkalarında bırakarak “Sol” Sinyal olarak isimlendirilen bu öyküyü yaşadılar.

Onlar [ikisi birden] düşünmenin yöntemi üzerinde [ağır aksak] derinleşmeye çalışırken, ne yazık ki, “esas”ı elinden kaçıran iki şaşkın… İd–ego-süper ego arasına paçalarını kaptırmış [veya göz göre göresıkışmış]; çaresiz, ama umudunu bir türlü yitirmeyen Biri “yurttaş”, diğeri “vatandaş” iki gezgin.

Ve böylece, sayfaların arasında yaşayıp, öykülerin sonuna üç adet nokta koydular[…]

Hikâye bu ya!

 

İNTERNETEN EDİNEBİLİRSİNİZ...

www.idefix.com

www.dr.com.tr

www.bkmkitap.com

www.gittigidiyor.com

www.kitapyurdu.com

Ve benzeri internet kitapçılarında bulunuyor.

 


Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com