DİDİM’İN GELECEĞİNE HEP BERABER SAHİP ÇIKIYORUZ - Faruk Haksal

Akbük Kültür ve Çevre Derneği, Akbük Doğa ve Düşünce Derneği ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi’nin birlikte katıldığı Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri toplantısında aşağıdaki açıklamalar yapıldı. Didim Belediyesi de söz konusu bileşime öncülük etti.

Söz konusu açıklamalar başta FOX TV adına Fatih Portakal olmak üzere diğer bazı ulusal basın birimlerine gönderildi:

 

Didim’de organize bir strateji ile gelişen bir çevre felaketine adım adım sürükleniyoruz. Halkın haber alma hakkı ve çevresel sorunların kamuoyunun gündemine taşınması yönünde ilgilerinizi bekliyor ve sözünü ettiğimiz sorunu kısaca arz ediyoruz:

 

1.-  Didim, bilindiği üzere gelişmekte olan bir turizm kentidir.

Ancak, Didim ilçesi sınırları içinden denize dökülmekte olan Menderes Nehri’nin yarattığı deltanın uzantısında çok sayıdan balık üretme çiftliğine ruhsat verilmiştir.

Üstelik bu ruhsatlar, “ÇED gerekli değildir”  sınırlamasının dışına çıkılarak tesis edilmiş bulunmaktadır. Bu işlemde aslından yasaların “kanuna karşı hile” olarak isimlendirdiği bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Başka bir deyişle CED Yönetmeliği’nin koyduğu sınırın hemen altında tespit edilen değerlerle başvurular yapılmış ve böylelikle bu sınırın biraz altında çok sayıda ruhsat başvurusuna “ÇED Raporu Gerekli Değildir” statüsü uygulanmıştır.

 

2.-  AYRICA, söz konusu [çok sayıda] balık üretme çiftliği işletmesi ile entegre bir biçimde çalışacağı öngörülen bir Organize Sanayi Bölgesi kuruluş prosedürü süreci içine girilmiştir. Bu nedenle, 14 Ocak 2020 günü Didim’de Aydın Valiliği’nin çağrısı ile ilgili Bakanlığın üst düzey yetkilileri ve Devlet’in belirlemiş olduğu bazı öğretim üyelerinin katılımı ile bir toplantı düzenlenecektir.

Öte yandan, Turizm Bakanlığı 06 Ocak 2020 tarihinde Didim için iki “Mega-Proje”nin hayata geçirileceğini açıklamış bulunmaktadır. Bu girişimlerin her ikisinin de aynı süreçte hayata geçiriliyor olması uzlaştırılması mümkün olmayan bir çelişkidir…

 

3.-  Düşüncemize göre asıl potansiyel haber değeri taşıyan olay, bir firma tarafından yapılması planlanan “Su Ürünleri Tesisi Yetiştiriciliği” projesi ile ilgili [ÇED Yönetmeliği’nin 9.maddesi uyarınca] düzenleneceği resmen duyurulan HALKIN KATILIMI TOPLANTISI’dır. Söz konusu toplantının, 16 Ocak 2020 Perşembe günü, Didim’in Akköy Mahallesi’nde yapılacağı bildirilmiş bulunmaktadır.

 

4.-  Didim Belediyesi, Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri bu gelişmelere kesin bir biçimde karşıdır ve bu yönde aktif olarak eylem hazırlığı içindedir. Ayrıca Didim halkının aynı doğrultuda40.000’i aşkın imzası mevcuttur.

Yörede tansiyon çok yüksektir.

Ama Didim halkı, belediyesi ile, demokratik kitle örgütleri ile ve halkı ile bu çevre katliamına ve Didim’in turizm gelişmesine ve çevresel değerlerine dinamit yerleştiren bu girişime ciddi bir biçimde karşıdır.

Ve direnme konusunda kararlıdır.

 

Saygılarımızla…

 

NOT:  Söz konusu açıklama metni Didim’in geleceğine eylemli olarak sahip çıkan tüm katılımcı demokratik kitle örgütleri tarafından imzalanarak yukarıda sözü edilen ulusal kanal birimlerine gönderilmiştir.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com