BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İLGİLİ ÇEVRE MÜCADELESİNDE DİDİM HALKI 1-0 ÖNE GEÇTİ… - Özel Haber

Didim’de geçtiğimiz hafta [14 Ocak 2010 günü] Aydın Valiliği tarafından Akköy’de balık çiftliği işletmeleri ile entegre bir biçimde çalışması planlanan Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili bir proje fizibilite tanıtım toplantısı düzenlendi.

Aquasis Oteli’nde düzenlenen toplantıya Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın yanında kısıtlı sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisinin katılımına izin verildi.

Deniz Atabay’ın söz konusu toplantıda yapmış bulunduğu konuşmanın videosunu link olarak yayınlıyoruz. Linki tıklayarak konuşmayı canlı olarak izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/100007718534465/posts/2489131951354065/?d=n

Ayrıca Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın bu konuya yapmış bulunduğu basın açıklamasını da yine konu ile ilgili diğer haberlerimiz arasında bulabilirsiniz.

OSB girişimcilerin bizzat seçerek oluşturduğu üniversite öğretim üyelerinin yaptıkları hazırladıkları 200 sayfalık proje ile ilgili özet-sunum sonrasında toplantıya katılanların konu ile ilgili soru sormalarına izin verildi.

Akbük Kültür ve Çevre Derneği ile Akbük Doğa ve Düşünce Derneği’ni temsilen katıldık ve gerekli soruları sorduk, eleştirilerimizi yaptık.

Soru sorma prosedürünün tamamlanmasından sonra ise, toplantıya son verildi.

 

ÇED TOPLANTISINDA YOĞUN PROTESTO EYLEMİ

Ocak ayının 16’sında ise, yine Akköy’de yeni bir balık çiftliği yapılanması ile ilgili ÇED raporunun hazırlık çalışması kapsamında “Halkın Bilgilendirilmesi Toplantısı” düzenlendi.

Birçok açıdan ilgili mevzuata aykırı olarak sürdürülen bu ÇED prosedürü Didim halkının yoğun tepkisi ve protesto eylemleri ile karşılaştı.

 

Sonuç olarak, Didim’in turizm geleceğini baltalayacak; yoğun deniz ve hava kirliliği yaratarak halk sağlığını olumsuz etkileyecek olan proje ile ilgili toplantı etkili protestolar nedeniyle yapılamadı.

 

Didim halkının çok büyük bir çoğunluğunun birlikte hareketi ile ulaşılan bu sonuç, bu yöndeki mücadelenin ilk adımı olarak başarı ile sonuçlandı.

Bundan sonraki hukuk ve idari başvurularla da desteklenerek sürdürülecek olan mücadele organize bir şekilde sürdürülecek.

Bu konuda her iki derneğimizin de resmi başvurusu söz konusudur ve başvuru resmen yapıldığında ilgili dilekçe sitemizde yayınlanacaktır.

 

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.92.74.105
Tarih: 22.9.2020
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com