BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İLGİLİ ÇED SÜRECİNİN YOL HARİTASINDA NELER VAR? - Özel Haber

Balık Çiftliklerine karşı mücadele tüm hızı ile sürüyor.

Sorunun çözümüne duyarlı çevre derneklerinin katılımı ile oluşturulan platform düzenli ve etkili çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Didim Belediyesi’nin aktif olarak çalışmaların içinde yer alması ve önderlik etmesi ise, mücadeleye ayrı bir güç ve yön veriyor.

 

Geçtiğimiz perşembe günü yapılan toplantıya Belediye’nin çağrılısı olarak katılan, konusunda uzman prof. Dr. Enver Yaser Küçükgül’ün yaptığı bilimsel açıklamalar ise, mücadelenin teknik yanını güçlendiren önemli bir katkı yarattı.

 

YOL HARİTASI

Bilindiği gibi Akköy’deki “Halk Tanıtım Toplantısı”nda Didim halkı önemli bir direnç ortaya koydu.

Toplantının duyurusunun ÇED Yönetmeliği’ne aykırı olarak yeterli düzeyde yapılmamış olması ve sair nedenlerle, her ne kadar Didim halkının tümünün toplantıdan haberi olamasa da, yine de katılım oldukça yoğundu.

 

ANCAK…

Halk Tanıtım Toplantısı’nın yapılması sürecinde her ne kadar gösterilen toplumsal direnç mücadeleye moral ve güç verdiyse de, sonuç olarak proje sahipleri bu basamağı atlamış oldular.

Bundan sonraki yol haritasındaki ilk aşama, Akköy’de oluşturulan toplantı tutanağının kendisine ulaşması sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın anılan tutanakta var olan bilgileri temel alarak ÖZEL FORMAT adı verilen bir belge hazırlamasıdır…

Bu noktada işin içine hukuk karışıyor.

Çünkü bu belge bir “idari işlem”dir… Ve bizlere söz konusu idari işlemin hukuka ve gerçeğe aykırı düzenlendiğini ileri süren bir dava hakkı vermektedir.

 

RESMİ İTİRAZIMIZI YAPTIK

Bizler, Akbük Kültür ve Çevre Derneği ile Akbük Doğa ve Düşünce dernekleri olarak söz konusu ÖZEL FORMAT’ta yer almasını teminen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili müdürlüğüne hitaben Didim halkının konu ile ilgili düşünce ve itirazlarını içeren bir İTİRAZ DİLEKÇESİ vermiş bulunuyoruz.

 

İTİRAZLAR MUTLAKA YOĞUNLAŞMALI

Söz konusu itiraz dilekçesinin metnini;

Konuya duyarlılık gösteren tüm çevre derneklerine [word dosyası olarak] elden verdiğimiz gibi;

Aynı zamanda sitemizde de yayınlıyoruz.

Ulaşamadığımız kişi ve kuruluşların söz konusu dilekçeyi, müstakil birer itiraz olarak değerlendireceklerini öneriyor ve umuyoruz.

 

Bakanlık, ÖZEL FORMAT belgesine yapılan itirazlarımızı dahil etmediği taktirde, idari yargıda  dava açma hakkı kazanıyoruz.

Bakanlığın, itirazlarımızın bir kısmını dikkate alıp, bir kısmını ÖZEL FORMAT belgesi içeriğine dahil etmemesi durumunda yine idari yargıda dava açma hakkı kazanıyoruz.

Söz konusu idari davalar, ÇED sürecinin tamamlanmasına engel olan hukuki başvuru niteliğindedir. Ve mücadelemizin hukuki boyutu açısından çok önemli hak arama imkanlarıdır.

 

 

İTİRAZ DİLEKÇESİNİN BİR ÖRNEĞİNİ WEB SİTEMİZDEN KOPYALAYABİLİRSİNİZ...

 

 

AKBÜK HALKININ BU KONULARDA DAHA AYRINTILI BİLGİLENMEK İSTEMESİ DURUMUNDA AYRI VE ÖZEL BİR TOPLANTI YAPILMASI GÜNDEME GELECEKTİR.

 

Bu konudaki taleplerinizi derneğimizin Whatsapp gurubuna yazabilirsiniz.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com