DİDİM’İN MİMARİ KÜLTÜR MİRASININ ÖZGÜN BİR ÖRNEĞİ YOK OLMA TEHLİKESİ İLE BURUN BURUNA…  - Özel Haber

Maalesef Didim’in turizm potansiyelinin önemli bir unsuru olan Altınkum’un çehresini tümü ile değiştirecek olan bir girişim bu Corena’lı günlerde devreye sokuldu. Vakıflar Dinlenme tesisleri olarak bilinen tarihi binaların yıkım işlemine başlandı.

Üstelik Didim Belediyesi’nin bu girişimin iptali talebiyle idare mahkemesine yaptığı başvuru konusunda bir karar verilmemişken böyle bir fiili durum yaratılması çevre değerlerine saygılı tüm Didimlilerin tepkisini çekti.

Bu durumda derneklerimiz Didim Belediyesi’ne bir dilekçeyle başvurarak Didim’in tarihi değerlerinin korunması yönünde yasal ve idari önlemler alınmasını talep etti. Söz konusu dilekçe belediye başkanımız sayın Deniz Atabay’a bizzat dernek başkanı Gülru pere tarafından arz edildi.

 

Söz konusu başvuru dilekçemizi aynen yayınlıyoruz:

 

“DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

İlçemiz sınırları içerisinde Altınkum Mahallesi’nde, kamuoyunca Vakıflar Dinlenme Tesisleri olarak bilinen arazide usul ve yasalara aykırı bir biçimde kaçak olarak fiilen yıkım yapılmaya başlanıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Belediyeniz tarafından söz konusu alanla ilgili İmar Planları’nın iptali talebiyle idari yargıya da başvurulmuş olduğu açık bir gerçektir ve çevre değerlerine duyarlı tüm Didimliler tarafından da bilinmektedir.

Söz konusu başvuruların yargı süreci tamamlanmadan, kaçak olarak girişilen yıkım eylemine müsaade edilmesinin ileride telafisi gerçekten mümkün olmayacak zararlara neden olacağı çok açıktır. Çünkü sürdürülen bu fiili girişim, ilçemizin değerli bir kültür varlığının telef edilmesi sonucunu doğuracaktır.

Ayrıca söz konusu yapıların inşaat tarihi itibariyle ilçemiz özgün sivil mimari örneklerinden olması nedeniyle söz konusu yapıların ilgili kurumlarca incelenerek “Tescilli Sivil Mimari Örneği olarak” koruma altına aldırtılması yönünde girişimde bulunmanızı önemle talep eder; böylece Didim’in kültürel kent belleğinin gelecek nesillere aktarılması açısından önemli bir sorumluluğu yerine getirmenizi dileriz.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

 

Akbük Kültür ve Çevre Derneği       Akbük doğa ve Düşünce Derneği”

 

Dernek başkanımız Gülru Pere, yaptığı kısa açıklamada kısaca şunları söyledi:

     - Dileğimiz, Didim’in tarihi kültürel değerlerine saygı duyan tüm sorumlu yurttaş ve demokratik kitle örgütlerinin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesidir.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com