YIKILAN DİDİM'İN GELECEĞİDİR. - Özel Haber

ALTINKUM`DA YIKIM KARARI ALINAN VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE AİT ASBESTLİ BİNALAR HAKKINDA DERNEĞİMİZİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINI AYNEN YAYINLIYORUZ:

Sayın Valimize Arz Ediyoruz;

Altınkum Yalı Caddesi’nde bulunan ve kamuoyunun “Vakıflar Dinlenme Tesisi” olarak bildiği alandaki yapıların yer aldığı alan yeniden projelendirilme aşamasına girmiştir.

Derneğimiz bu alanın beton yapılaşmasından uzak, halkın yararlanmasına yönelik bir yeşil alan olarak kullanılması konusunda düşünce ve taleplerini, gerek kamuoyuna ve gerekse ilgili mercilere defalarca iletmiş bulunmaktadır.

Didim Belediyesi de bizlerle görüş birliği içinde mücadelemize destek olmaktadır.

Esasen bu mücadelenin bir parçası olarak aynı konuda idari yargı nezdinde yapılmış bulunan başvurular da bu mücadelenin bir parçası oluşturmaktadır.

Ancak içinde bulunduğumuz aşamada, Aydın Valiliği’nin bahsi geçen alandaki yapıları, "Yıkılması gereken metruk, can ve mal güvenliğini tehdit eden” binalar kapsamında değerlendirerek acilen yıkılması yönünde işlem başlattığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Üstelik söz konusu yapı, içeriğinde yoğun kansorejen maddeler barındıran bir durumdadır ve bu konudaki hukuk ihlalleri hakkında yasal müracaatlar yapılmış bulunmaktadır.

Söz konusu yıkım işlemi, yazılı bir metin olarak 15.05.2020 tarihinde Didim Belediyesi’ne tebliğ edilmiş olduğu edindiğimiz bilgiler kapsamındadır.

Bizler Didim’in yeşilini, doğasını, turizm geleceğini ve sonuç olarak da kamusal yararını korumaya çalışan gönüllüleriz.

Tek ve yegane amacımız; çevre değerlerinin korunması, halkın denizlerden, deniz kıyılarından ve yeşil alanlardan mümkün olduğu kadar çok yararlanmasını sağlamaktır.

SONUÇ VE TALEBİMİZ:

Sayın Aydın Valiliği’nin ortaya koyduğumuz iyi niyetli çabaları, kamu yararını gözetme ülkümüzü ve çevre değerlerine olan sadakatimizi objektif olarak yeniden değerlendirerek söz konusu işlemin uygulamasını acilen durdurmasını arz ediyoruz.

Sayın Didim halkına söz konusu talebimizi iletiyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Akbük Kültür ve Çevre Derneği

adına yönetim kurulu başkanı

Gülru Pere

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com