AKÇED BALIK ÇİFTLİKLERİ MÜCADELESİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR. - Faruk Haksal

Balık çiftliği üreticisi şirketlerin Akyeniköy kıyılarını işgal kuşatması her geçen gün daha da yayılıyor.

Geçtiğimiz kış günlerinde Agromey Gıda ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş.’nin bu yöndeki girişimine karşı yoğun bir çevreci halk tepkisi oluşmuştu.

 

DENİZ ATABAY MÜCADELEYE
AKTİF OLARAK DESTEK VERİYOR

Didim Belediye başkanı Deniz Atabay’da halkın direnişine aktif katkı verdi. Akbük Kültür ve Çevre Derneği sorunu yargıya taşıdı ve girişimin iptalini dava etti. Dava halen sürüyor. Yakında yörede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak

Ancak bu kez yeni bir girişim de Kılıç Balıkçılık’tan geldi. Şirket zaten var olan işletmesini daha da genişletmek için ilgili mercilere başvurdu. ÇED prosedürü başladı.

 

ORTADA BİR TERAZİ VAR

Akbük Kültür ve Çevre Derneği başkanı Gülru Pere bu yeni girişimle ilgili olarak kısaca aşağıdaki açıklamayı yaptı:

-      Bizler balık çiftliği işletmeciliğine karşı değiliz. Bu üretimin halkın beslenmesine ve ekonomimize getirdiği katkıların bilincindeyiz. Ama terazinin ikinci kefesinde de halk sağlığı, çevre değerleri ve Didim’in turizm geleceği var… Balık çiftliği işletmeciliği halka zarar vermeyecek alanlara taşınmalı, oralarda yapılmalıdır. Bu konudaki mevzuatın gerçekten uygulanmasını ısrarla istiyor, talep ediyoruz. Ama pratikte gördüğümüz mevzuatın halk sağlığı yararına getirdiği zorunlulukların atlanması ve üstünün örtülmesidir. Yani gerçekte asla uygulanmıyor olmasıdır.

 

BİZLER ÇEVREYİ VE ŞEHRİMİZİ SAVUNUYORUZ

-      Biz bu mücadelenin peşini bırakmayacağız. Bu işletmeleri Akbük koyundan hukuk mücadelesi ile nasıl söküp attıysak, bizler yine aynı yerdeyiz…

-      Ancak trajik olan, halk sağlığı, çevre değerleri ve Didim kentinin turizm yani ekonomik geleceğini savunan çevre derneğinin karşısında yer alan muhatabın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmasıdır… Biz çevre derneğiyiz, şehrimizi savunuyoruz. Karşımızda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var… Olacak iş değil…

 

MÜCADELEYİ YENİDEN BAŞLATTIK

 -      Dün Aydın’a kadar geldik ve hukuk mücadelemizin ilk adımını attık. Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçemizi verdik. Sonra… Sonra da süresi içinde davamızı açacağız.

Eğer ileri sürüldüğü gibi “hukukun çivisi çıkmamışsa” … ki biz buna inanmıyoruz: Çevre ve halk sağlığına ve Didim’in turizm geleceğine boş vererek sadece parayı düşünenlere, “Hodri meydan!” diyoruz.

Akbük Kültür ve Çevre Derneği

Akbük Doğa ve Düşünce Derneği

Başkanı

Gülru Pere

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com