KİTAPSEVERLER 'EDEBİYATLA AHMAKLAŞTIRMA, FELSEFE İLE ÇÖKERTME' KİTABINDA BULUŞTU - Faruk Haksal

Toplumumuzda kitap okuyan insan sayısı hızla artıyor.

Ve belki de bu nedenle "kitap okuma toplulukları" çoğıalıyor. Didim Kitap Okuma Topluluğu ile AKÇED`in kitap okuma topluluğu geçtiğimiz cumartesi günü AKÇED lokalinde bir araya geldiler.

İrdelemeye alınan kitap, Taylan Kara`nın "Edebiyatla ahmaklaştırma, felsefe ile çökertme" aadını verdiği üç ciltlik önemli bir eserdi.

Bu haber yazımızda, etkinliğin değerlendirmesini Didim Kitap Okuma Topluluğu`ndan yüz-yüze toplantıya katılan Sami Balcı ve Ali Topgul`un metinlerine bırakıyoruz.


Sami Balcı şöyle yazdı:

"Didim Kitap Okuma Topluluğu ve AKÇED Kitap Topluluğu; Haziran ayında ortak okudukları, Taylan Kara`nın, "Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme" (3 cilt, 760 sayfa) inceleme/makale kitabını, 26 Haziran 2021, Cumartesi günü, saat 16.00-19.30 arasında, Didim`de ve Akbük`de bulunan 8 kitapseverlerin, Akbük Karavan Kafe`de yüz yüze bulundukları ortamda ve Didim dışındaki 6 kitapseverin de katılımıyla, Google Meet`te canlı yapılan 65. e-toplantıda, ortak değerlendirdiler.

 Toplantımıza, kitabın yazarı sayın Taylan Kara da katıldı.

 Toplantımızda; Taylan Kara`nın, "Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme" inceleme/makale kitabı; (3 cilt, 760 sayfa) "Makale İnceleme Planı"na göre, (yazarı ve kitabın basımı hakkında bilgi; makalelerin, teması, konusu, ana düşüncesi, özeti, bazı temel kavramları dil ve anlatımı, en beğenilen yerleri ve kişisel değerlendirme yönlerinden) kitapseverler tarafından, ayrıntılı olarak incelendi ve değerlendirildi.

 Ayrıca, kitap severler; toplantımıza katılan, kitabın yazarı sayın Taylan Kara`ya,; övgüler sundular, eleştiriler yönelttiler ve sorular sordular.

 Sayın Taylan Kara da; kitapseverlerin değerlendirmelerini, övgülerini ve eleştirilerini, büyük bir sabırla dinledi; sorulan soruları, çok açıklıkla ve ayrıntılı olarak yanıtladı; kendi kitabını tanıttı ve değerlendirdi. Kitabın 4. ve 5. ciltlerinin de,  basıma hazır olduğu, mutlu haberini verdi.

 Taylan Kara`nın, "Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme" inceleme/makale kitabını (3 cilt, 760 sayfa)  okuyarak; yüz yüze toplantımıza (Faruk Haksal, Ayşıl Haksal, İsmet Kemal Bülbül, Bahtiyar Kürklü, Raziye Kürklü, Nur Issıer, Mehmet Ali Tongul, Sami Balcı) ve Google Meet`te (yazar Taylan Kara, Evin Okçuoğlu, Erdoğan Sungur, Selçuk Atalay, Sultan Parıltı, İbrahim Tanman) canlı toplantımıza katılan, çok değerli düşüncelerini paylaşan 14 kitap sever dostumuza, özellikle kitabın yazarı sayın Taylan Kara`ya, çok teşekkür ederiz.

 Sayın Taylan Kara`nın, "Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme" kitabının 4. ve 5. ciltlerini  de, yine ortak okuma ve ortak değerlendirme umuduyla..."


Ali Tongul ise ekkinlikle ilgili aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı: [aynen aktarıyoruz]

"Değerli kitapsever dostlar, 26.06.2021 Cumartesi günü 65. kitap değerlendirme toplantımızı gerçekleştirdik. Didim Kitap Okuma Topluluğu ve AKÇED Akbük Kitap Okuma Topluluğu olarak bir aradaydık. Üstelik hem yüz yüze hem Google Meet aracılığıyla sanal olarak…

Yüz yüze Akbük Karavan Cafe’deydik. Katılımcı dostlar: Faruk Haksal, Ayşıl Atiye Haksal, Bahtiyar Kürklü, Raziye Kürklü, İsmet Kemal Bülbül, Nur Issier, Sami Balcı ve ben [Ali Tongul] yüz yüzeydik.

Sanal olarak da Dr. Selçuk Atalay, Evin Okçuoğlu, Sultan Parıltı, Erdoğan Sungur Saldıray,  İbrahim Tanman ve değerlendirdiğimiz kitaplarımızın yazarı Taylan Kara bizlerle beraber oldular.

Kitabımız, Sayın Taylan Kara`nın 3 cilt olarak yazdığı "EDEBİYATLA AHMAKLAŞTIRMA, FELSEFEYLE ÇÖKERTME"idi. Katılımcı dostların bu kadar çok konuyu içeren bir kitaba bu denli hakim olmaları takdire değerdi. Her biri çok değerli yorumlar yaptılar. Ve yazar dostumuz Taylan Kara hem sorularımızı yanıtladı hem de oldukça geniş bir özet çıkardı. Ayrıca kitabın 4. ve 5. ciltlerinin de yolda olduğu haberini verdi. Biz de kendisini yeni çıkacak kitaplarının değerlendirme toplantısına davet ettik. O da şahsen katılmak için gayret edeceğini belirtti. Elbette çok memnun olduk.

Belirtmeden geçmek istemediğim iki konu daha var ki takdire değerdi. İlki Sami Balcı hocamızın yönlendiriciliği ve AKÇED Akbüklü dostlarımızın misafirperverliği. Kendi adıma teşekkür ediyorum."


AKÇED OLARAK ÇAĞRIMIZ:

Kitap okuma etkinliğimize katılın. Bizlere güç, kendinize aydınlanma ısmarlayın...

Katılım için sadece 0532/573 14 91 numaralı telefona isteğinizi bildirmeniz yeterlidir.

Etkinliğe kalılmak için Akbük`de olmanız koşul değildir. Online katılım da mümkündür. Üstelik çok kolay!

Bekliyoruz.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com