AKÇED KİTAP OKUMA TOPLULUĞU'NU SORGULUYORUM - Erdoğan SungurSaldıray

Uzun zamandır bu topluluğun amacının sınırlarını kendimce tartışır dururdum. Son olay bu noktanın  toplulukça ele alınması, tartışılması ve karara bağlanması gereğini ortaya koymuştur. Ben de bundan cesaret alarak bu yazıyı kaleme alıp sizlere sunmaya karar verdim.

    Daha evvelki toplantıların birinde belirttiğim gibi, bu ülkenin aydınlarının, bu ülkeye borcu vardır. Her davranışımızda bu borcu ödeyebilmenin yolunu aramalıyız. Kitap okuma toplantılarımızda bu tavrın akılda tutulmasının şart olduğunu vurgulamak isterim. Kişi kendi başına kitap okuyabilir. Bir toplulukta okunan kitabın tartışılması isteniyorsa başka bir amaç var demektir. Yoksa birbirimizi gaza getirip, daha çok kitap okunmasını sağlamak, amaç olmamalı. Gerek Türk Edebiyatının gerekse Dünya Edebiyatının önemli eserlerini okumak, bunları tartışmak önemlidir. Tartışma sonucu okuduğumuz eserin daha iyi kavranması ve belki de atladığımız bir noktaya dikkatimizin çekilmesi göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Ancak bunları yaparken yukarda belirttiğim borç ödeme sorumluluğunu hatırlamak gerek. 2021 Türkiye’sinin gidişatını sizlere anlatmaya kalkışmak, bu guruba en azından saygısızlık etmek olur. Ancak seçeceğimiz kitapların bu doğrultuda olmasına dikkat edersek daha akılcı davranmış oluruz. Fakat bu da yetmez!!! Aydın olarak bu durumdan kendimize vazife çıkarıp “ne yapmalıyız” sorusuna cevap aramalıyız. Aksi halde yaptıklarımız aydın gevezeliği olmaktan öteye geçemez.

     Bir örnek olması bakımından, Taylan Kara’nın kitaplarını okuyup, tartıştığımız toplantıları ele alalım. Sanırım bir çoğumuzun tavrında değişiklik olmuştur. Hem okuduğum 3  kitap hem de toplantılar beni alabildiğine mutlu etti. Çünkü bu kitaplar Ülkemin Edebiyat dünyasının çok önemli sorunları, hatta bilmediğim bir çok sorunları konusunda beni uyardı. Ancak bu konuda “ne yapmalıyız” sorusuna cevap aramadığımız için o güzelim çalışma kısmen de olsa havada kaldı gibi geliyor bana.

    Dünyadaki olayları incelemek elbette önemli. Ama!!!!! Acilen “Türkiye” gündeme gelmeli. Kitapları seçelim, okuyalım, tartışalım ve “neler yapabiliriz” sorusuna cevap arayalım.

    Sık sık Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesi” ve “Bursa nutku” aklıma gelir ve düşünürüm. Atamızın önerileri sadece gençleri mi bağlıyor? Bize düşen bir görev yok mu? Yoksa Atatürk orta ve ileri yaştakilerden bir şey olmaz diye düşündüğü için mi “ Ey Türk Vatandaşı” demeyip “Ey Türk Gençliği” diye hitap ediyor?

    Hepinizi saygıyla selamlarım.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.236.107.249
Tarih: 1.07.2022
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com