ENDİŞEYE GEREK YOK - Faruk Haksal

Akbüklüler 2 Haziran sabahı denize girmek için sahile indiklerinde derneğimizin Akbük halkına bir hizmeti olarak yapılandırdığı iskelenin sökülerek yerinden kaldırıldığını gördüler.

Doğal olarak büyük tepki gösterdiler.

Tepki saatler ilerledikçe daha da büyüdü. Daha sonra bu işin belediye ekipleri tarafından yapıldığı anlaşılınca tepki daha da genişledi ve etrafa yayıldı.

Kalabalık bir grup oluşturan Akbüklü denizseverler aralarında imza toplayarak durumu protesto etmeye kadar tepkilerini sürdürdüler.

BELEDİYE ÇOK SAYIDA İSKELE İNŞA ETTİ, AMA…

Akbük belediyesi geçen yaz halkın denize girebilmesi amacıyla çok sayıda merdivenli iskele yapmıştı. Bu iskeleler bu yaz da yerlerine yerleştirildi.

ANCAK

İskele merdivenlerinin denize ulaştığı noktada kumun üzerine iri ve kaygan taşların yerleştirilmesi insanların denize girip çıkmalarını büyük ölçüde zorlaştırıyordu.

Geçtiğimiz yıl bu nedenle iki kişi ciddi biçimde yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Birçok kişi de muhtemel bir kazayı küçük sıyrıklarla atlattı.

Bütün bu nedenlerle belediyenin iskelelerinin varlığına rağmen AKÇED’in iskelesi ilgi görmeye devam etti.

 

AKÇED’İN İSKELESİ YASALARA DA UYGUN

Hukuk literatüründe bu türden imalatların iskele olarak vasıflandırılabilmesi için bir ayaklarının kıyıya, diğer ayaklarının ise denize dayanması gerekiyor.

AKÇED söz konusu hizmetini yaşama geçirirken yasalara uygun olmasına özellikle dikkat etti. Böylece iskelenin ikinci ayaklarının mevcut olmadığı bir yapı oluşturdu. İki tren rayı kalınlığındaki demir üzerine inşa edilen yapı, -böylece- sadece kıyıya dayanarak, hem yasalara uydu ve hem de yıllardan beri Akbük halkına hizmet vermeye devam etti.

 

YAZ AYLARINDA BU İSKELEDEN BİNLERCE İNSAN DENİZE GİRİYOR.

AKÇED iskele hizmetini 6 yıldan beri kesintisiz olarak yerine getiriyor.

Sayılamayacak kadar çok Akbüklü vatandaş bu hizmeti nedeniyle derneğimize teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Didim Belediyesi de, bu talebi görüp tüm sahili iskelelerle donattı ve böylece çok büyük bir hizmet vermiş oldu. Bunun yanında sahil düzenlemesinin mükemmel bir biçimde yerine getirilmesi ve denize girme alanının ince kumla kaplanması nedeni ile belediyemize teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

ANCAK ENDİŞEYE GEREK YOK

Dernek başkanımız Gülru Uzman bu konuda aşağıdaki kısa açıklamayı yaptı:

-     Akbüklülerin söz konusu iskelenin ansızın sökülüp götürülmüş olmasından endişe etmeleri ve haklı olarak tepki göstermeleri normaldir. Ancak, durum sanıldığı gibi değildir. Zaten Belediye Başkanvekili Yusuf Deveci bizzat telefonla Faruk Haksal’ı aramış ve iskelenin tamir amacı ile yerinden söküldüğünü ve en kısa zamanda çok daha güzel bir şekilde onarılarak yerine takılacağını söylemiştir.

Tüm Akbük halkının yerel temsilcileri olarak ilerleyen yaz günleri içinde bu vaadin bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.236.107.249
Tarih: 1.07.2022
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com