DİDİM’Lİ STK’LAR İMAR TALANINA KARŞI BİRLEŞTİLER - Haberler Haberler

Didim’in demokratik kitle örgütleri geçtiğimiz günlerde Didim Ticaret Odası salonunda bir araya gelerek, çevre ve imar kirliliğine karşı güçlerini birleştirme kararı almışlardı.

Yayınladıkları bildiri de ise, dikkati çeken şu esaslara yer verilmişti:

“Anayasamızın 56. maddesi, “”her bireyin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını” garanti altına almıştır.

Bu garanti yükümlülüğünün hayata geçirilmesi mücadelelerimizin temelini oluşturmaktadır.

Mücadelemizin siyasi bir yönü ve çizgisi de mevcut değildir.

Temel hedefimiz, Didim’in her alanda gelişmesi ile halkın temiz bir çevrenin nimetlerinden yararlanma dengesinin sürdürülebilir bir çizgide yürümesini sağlamaktır.

Amacımız; ülkemizde ve Didim özelinde kamusal yarara ters düşen kişisel çıkar amaçlı çarpık yapılaşmaya dur demektir. Bu yönde yürütülen yasal ve idari mücadelelere omuz vermektir…”

 YÜRÜTME KOMİTESİ KURULDU

Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri çalışmalarının düzenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla bir yürütme komitesi oluşturdular. Komite her hafta Salı günleri saat 14’de bir araya gelerek sürdürülecek etkinlikleri organize edecek.

Oluşturulan Komite’de aşağıdaki demokratik toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alıyor:

Faruk Haksal [Akbük Doğa ve Düşünce Derneği]

Saliha Aygün [DİKSAT]

İlyas Aydur [DOHOT]

Selma Özögretmen [CKD Didim]

Mustafa Şentürk [Didim Kültür Mirasını Koruma Ve Yaşatma Derneği]

Yaşar Çelebi [Çocuklar Ağlamasın Derneği]

Şener Tekbaş [Ulaş Kent Sitesi]

Ekrem Gençaslan [Didim Derneği]

Geçtiğimiz Salı günü yapılan ilk toplantıda öncelikle, Didim’de yerleşik site ve kooperatif yönetimleri ile ilişki kurularak “imar ve çevre kirliliği”ne karşı başlatılan kitlesel mücadelenin halka yayılmasını sağlama kararı aldılar.

Alınan karara göre, önümüzdeki Cumartesi günü Ulaş Kent Sitesi salonunda saat 11’de, Akbük Kumkent Kooperatifi’nde saat 14’de ve Türkan Saylan Kültür Salonu’nda saat 16’da site ve kooperatif yönetimleri ile müşterek istişare toplantıları yapılacak.

 

“ÇALIŞMALARIMIZ SİYASETİN KISIR

ÇEKİŞMELERİ İÇİNE ÇEKİLMEMELİDİR.”

Yürütme komitesini oluşturan STK temsilcileri öncelikle şu gerçeğin Didim halkı tarafından bilinmesini diliyorlar:

v  Bizler Didim’de yaratılan çevre ve imar kirliliğine karşı mücadele etmek için bir araya geldik. Bu gerçek iyice bilinmeli ve asla istismar edilmeye çalışılmamalıdır.

v  Ortak hedefimiz, şu kişiye ya da bu kişiye destek vermek değildir. Amaç, Didim’in aydınlık geleceğidir. Ancak, öncelikli olarak çevre ve imar değerlerini koruyan yargı kararlarının ve o kararların yaratılması için çaba gösterenlerin arkasında duracağız…

v  Ve tabii ki, bu değerleri kendi kişisel çıkarları yönünde yok etmeye çalışanların karşısında olacağız.

v  Bu amacımızı kendi siyasi ya da ekonomik çıkarları doğrultusunda istismar etmeye çalışanlarla da mücadele edecek ve bu zihniyetle karşı duran her kişi ve kurumun da yanında olacağız. Bundan daha doğal bir şey olamaz.

ORTAK BİLDİRİYE İMZA KOYANLARIN

SAYISI HIZLA ARTIYOR

Verilen bilgiye göre müşterek toplantıda basın açıklaması metnine imza verenlerin sayısı 25 iken, aradan geçen birkaç gün içinde bu sayı 35’e ulaştı.

Didimli STK’lar, çemberin genişletileceğini ifade ediyor ve böylece Didim halkının gerçekleri farkında olması sürecine katkıda bulunmak için çalışmalarını sürdüreceklerini söylüyorlar.

Dile getirdikleri çağrı şöyle:

-      Didim’in gelişmiş, çevre değerlerine saygılı aydınlık geleceğini yaratma sorumluluğunu hisseden tüm yurttaşlarımızı sürdürdüğümüz bu mücadeleye ortak olmaya çağırıyoruz.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com