AKBÜK’DE HALK MECLİSİ YENİDEN KURULDU - Haber OzelHaber

Bileşenleri içinde CHP’nin de yer aldığı Didim Demokrasi Platformu geçtiğimiz cumartesi günü saat 16.30’da Akbük CHP seçim bürosunda bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Didim’de bir halk inisiyatifi olarak harekete geçen etkinliğin yürütme kurulunda yer alan Haydar Pınarbaşı, Turgay Elçi, Ümit Kanlıoğlu ve Zeynel Şener de katıldı.

Toplantının ana konusu, Didim’de olduğu gibi Akbük’de de Mahalle Meclisi kurulmasının öncülüğünü yapmaktı.

Bundan yaklaşık on yıl kadar önce Akbük’de Halk Meclisi olarak kurularak bir süre faaliyetini sürdüren Mahalle Meclisi uygulaması bu kez daha geniş bir yapılanma ile inşa edilmesi amaçlanıyor.

Derneğimiz de söz konusu yapılanmanın içinde en etkin bir şekilde yer alıyor.

 

MAHALLE MECLİSLERİNİN AMACI

Temel amaç, halkın demokrasiye doğrudan katılımını sağlamak. Siyasi ve idari karar mekanizmaları içine düşünce ve taleplerini iletmek…

Tüm yerel sorunların ve çözüm önerilerinin özgürce tartışılarak yetkili mercilere birinci elden iletilmesini sağlamak ve çözümün takipçisi olmak… 

Yeterli iletişim çalışmalarının tam olarak yapılamamasına rağmen toplantıya katılım beklenenin üstünde gerçekleşti. Mahalle Meclisi yapılanmasında katılan herkesin doğal üye kabul edilmesi, eşit söz hakkı tanınması biçimindeki temel ilkeler beğeni ile karşılandı.

 Akbük’de böylece oluşturulan Mahalle Meclisi toplantıları her hafta düzenli olarak gerçekleştirilecek.

 

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.75.174
Tarih: 2.6.2020
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com