AKÇED’İN İLK HALK TOPLANTISINDA ELEŞTİRİ VE ÖNERİLER BİRBİRİNİ KOVALADI - Gülru Pere

Mayıs ayının girmesi ile Akbük Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED)’in geleneksel halk toplantıları başladı.

Ancak bu kez toplantılar, Akbük Doğa ve Düşünce Derneği (ADDD) ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi’nin ortaklaşa katılımları ile yapılıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı saat 20.00’de başlayan toplantıda hep birlikte oluşturulan gündem konuşuldu ve tartışıldı.

 

SORUNLAR VE ÖNERİLER

Derneğimizin başkanı Gülru Pere`nin açış konuşmasından sonra kısaca aşağıdaki sorunlar gündeme geldi:

Orhan Sertman: “İmar kirliliği Akbük’ün en temel sorunu haline gelmiştir. Kilisenin olduğu yer çepeçevre bir imar kirliliğine terk edilmiştir. Eczanenin olduğu yerlerde ikinci katlar çıkılmaya başlandı bile…”

Ali Uğurluay: “Kilisenin yanından geçen yol kapatıldı. Demir kapı konulmuş. Akbük’ün yerel Denize geçiş yolu kapatılmış oldu. Bunları kime şikayet edeceğiz?”

Saadet Noyan: “Anayoldaki otel inşaatının son durumu nedir? İmar affına mı girdi? Takip edilmesi gerek.”

Leman Yerlikaya “Zübeyde Hanım Parkı’na kadar olan yol altındaki deniz kıyısı berbat halde. İlerisi de öyle. Düzeltilmesi gerekiyor. Lokalimizin önündeki yolun arkasındaki deniz kıyısında uzanan yürüyüş yolunun da mutlaka bakıma ihtiyacı var. Parkın ilerisindeki restoranın denize dönük kenarında ağır bir lağım kokusu var. Belli ki denize deşarj yapılıyor. Bunun acilen önlenmesi lazım.”

İsmet Bülbül: “ Didim’e hapishane inşa edileceği sorunu tekrar gündeme geldi. Bu girişeme karşı ciddi bir mücadele örgütlenmesi gerekiyor.”

Gülşen Şenol: “Sivil Toplum Örgütleri arasında ayrışmalar oluyor. Etnik grup ayrıştırması var. Bunların giderilmesi gerek. Başta türlü birlik-beraberliği yeteri ölçüde sağlayamayız.”

Hakkı Şahin: “İmar affında parayı başkası alıyor; yıkımı başkasına yaptırmak isteniyor. Alt yapı çok güzel. Ama kontrol edilmesi gerekiyor. Mahalle Meclisleri’nin görevlerini kimse bilmiyor. Bu meclisler kurulmalı. AKÇED’in gündemi, Didim Belediye Meclisi gündemi tartışılmalı… Belediye Maclisi toplantılarına katılınmalı. Toplantıların saati çok geç…”

Namık Kemal Gözüm: “İmar Kirliliği sorununda küçük evlerin pergolaları, balkon kapatmaları önemli değildir. Asıl önemli olan Orhan Sertman’ın altını çizdiği imar kirliliğidir. Kilise binasının etrafını geçmiş zamanda ben temizlemiştim. Ama bugün hali bana üzüntü veriyor. İmara aykırı yapıya bugün müdahale edilmeyecekse, ne zaman edilecektir?.. Tuğla örülmesi beklenirse, İmar Barışı’nın kapsamına alınma imkanı doğacaktır. “

 TOPLANTILAR "GÜNBATI MUHABETi"NDE SÜRECEK

Tüm Akbük halkına açık çevre, doğa, düşünce ve kültür toplantıları her çarşamba günü saat 20`de yeni adıyla "Günbatımı Muhabbeti"nda [karavan-büfe] sürecek.

Katılımlarınızı bekliyoruz.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com