BU ÜLKEDE “ÇOCUK OLMAK“ ZOR BİR SERÜVEN. - Haber OzelHaber

Bayramın üçüncü günü Akbük’de Akbük Kültür ve Çevre Derneği’nin gelenekselleşmiş bayramlaşması etkinliğinin ardından, FİSA Çocuk Hakları Merkezi’nde uzman olarak çalışmalarını sürdüren Ezgi Koman’ın konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşi düzenlendi.

AKÇED, ADDD ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Akbük Şubesi’nin müştereken kullandıkları toplantı merkezi olan Karavan-Kafe’de saat 16.30’da başlayan etkinliğin konusu “Türkiye’de Çocuk Olmak” ismini taşıyordu.

“Çocukların toplum tarafından her zaman güçsüz, korunmaya muhtaç, zayıf varlıklar olarak görüldüğünü” vurgulayan Koman, “çocukların karar vericiler tarafından da oy kullanamayan, eksik yurttaşlar olarak algılandığını” söyledi.

Türkiye’nin çocuklar için yaşanması zor bir ülke olduğu örneklerle anlatılan söyleşide; çocukların çalıştırılmasının gittikçe derinleşen sorunlar yarattığını vurgulandı.

“Çocukların evde, okulda, sokakta, kapalı kurumlarda ve çalıştırılırken şiddete ve ayrımcılığa maruz kaldığını” da belirten Koman, “Türkiye’nin siyasetler üstü bir çocuk politikasına ihtiyaç duyduğunu” söyledi.

 

"DEVLETİN ÇOCUKLARA İLİŞKİN HAK TEMELLİ

VE BÜTÜNCÜL BİR VERİ SİSTEMİ MEVCUT DEĞİL…"

“Etkili bir politika için mevcut durumu gösterecek verilere ihtiyaç olduğunu” sözlerine ekleyen Koman, “Türkiye’de ne yazık ki, devletin çocuklara ilişkin hak temelli ve bütüncül bir veri sisteminin olmadığını” belirtti.

“Bunca karamsar tabloya karşın çocuklarla birlikte çocuk hakları için çaba göstermekten vazgeçmemiz gerektiğini belirten” Koman; “31 Mart seçimlerinden sonra yerel yönetimlerden de çocuklar için hak temelli politikaların talep edilebileceğini, zaten bu talebi örgütlemenin de herkesin sorumluluğu olduğunu” belirtti.

 

RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ…

Türkiye’deki çocuklar konusunda Ezgi Komen’in verdiği rakamlar söyleşiyi izleyenlerin ilgi, şaşkınlık ve ibretle izlendi:

Türkiye’deki çocuk sayısı: 28 milyon.

Üniversiteliler hariç, cemaatin okul ve yurtlarındaki öğrenci sayısı: 210 bin…

Son 10 yılda devletin izniyle evlendirilen küçük kız çocuğu sayısı: 482 bin 908.

Çocuk işçi sayısı [2012’deki rakamlar]: 980 bin…

Bir yılda çalıştırılırken ölen çocuk sayısı: En az 65…

Mülteci çocuk sayısı: 2 milyon….[ 600 bini okla gidemiyor.].

OHAL döneminde zırhlı araç çarpması sonucunda yaşamını kaybeden çocuk sayısı: 18…

Çatışma ve sokağa çıkma yasakları sürecinde ölen çocuk sayısı: 45…

Her yıl evinde üzerine televizyon düşerek yaşamını kaybeden çocuk sayısı: 35..

Son 6 yılda okullarda fiziksel güvenlik sağlanmadığı için yaşamını kaybeden çocuk sayısı: 40…

 

Söyleşi sonunda izleyicilerin de katılımı ile samimi bir sohbet havasına dönüşen toplantı, söyleşiyi düzenleyen dernek başkanlarının Ezgi Komen’e teşekkürlerini iletmeleri ile son buldu.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.179.111
Tarih: 24.10.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com