TIRNAK İÇİNE İTİLMİŞ “SOL”UN ÖYKÜSÜ - Faruk Haksal

Kitabın adı “Sol” Sinyal…

Konu kısaca, [sanki] bir “yol öyküsü.”

Kerem ile Kerim isimli iki karavancının, biri Batı’ya, diğeri Doğu’ya uzanan yollar boyunca içinden geçtiği kültürler ve geceleri konukladığı kampinglerin traje-komik, hüzünlü, [ama ne tuhaf!] umutlu öyküsü…

Ve yolculuğun içeriğinde kültürün tarihçesi ve karavancılığın “dibacesi” gizli.

*   *  *

Kerem ile Kerim’in 1950’lerde başlayan, 1960’ın 28 Nisan’ında Beyazıt Meydanı’nda sağ gözüne kaçmış olan çöpü, 27 Mayıs sabahı çıkartıp ülkesini ve dünyayı sol gözüyle [de] görmeyi öğrenmeye çalışan iki kafadarın uzun-ince yaşam serüveni ile ilgili bir yol öyküsüdür yazıp-çizilenler.

Kitabın önsözünde şöyle yazıyor [ben iki satır daha ekleyerek sizlere iletiyorum]:

“Onlar sanki yaşadıkları dönemin gölgeleri gibiydiler. Tıpkı Plato’nun “Mağara İstiaresi”nde olduğu gibi içinde devindikleri mağaranın duvarlarına yansıyordu gölgeleri ve orada, omuriliklerinde birikiyordu.

Sonra, o alaca/karanlık mağaranın dışına doğru yöneldiler ve öngöremedikleri bir düzlüğe savruldular. Öykü, işte o düzlükte kaleme alınan küçük yaşantıların sorgulamalarıyla yüklüdür.

Doğu’dan Batı’ya kaydılar; Batı’dan Kuzey’e, sonra [hatta] Çin’e kadar uzandılar… Sol’u [ezberlemeden] öğrenmeye çalıştılar. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül… falanlardan geçtiler. Sol’un tırnak içine itelendiğini izlediler umutsuzca, ama silkindiler.

Kerem ile Kerim işte böyle bir uzun yolculuğun içinden geçen iki mütevazı “kahraman” benzeri… İkisi de kampçı-karavancı, böylece bu dönemeçleri bol yollardan geçerek “Sol” Sinyal olarak anılan bu öyküyü yaşadılar.

Düşünmenin yöntemi üzerinde [ağır aksak] derinleşmeye çalışırken, “esas”ı elinden kaçıran iki şaşkın… İd – ego - süper ego arasına paçalarını kaptırmış [veya göz göre göre sıkışmış]; çaresiz, ama umudunu bir türlü yitirmeyen biri “yurttaş”, diğeri “vatandaş” iki gezgin… Öylece yaşadılar.

Hikâye bu ya…”

 

Bilmem ilginizi çekecek mi?

Biz öyle umuyoruz.

 

KİTAP İLE İLGİLİ SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİ:

  • Didim: Cafe NO 81 [3. Noter karşısı] Cuma günü saat: 18.15.’de
  • Akbük: Karavan Cafe [AKÇED] Cumartesi günü saat: 20.15’de

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.235.75.174
Tarih: 2.6.2020
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com